V Čadci sa stále netrénuje. Situácia je kritická

V akom štádiu je toľko otriasaná transformácia klubu pod ZZO Čadca? Ako sú na tom hráči, tréneri a vôbec všetci zainteresovaní v činnosti klubu? Navrátila sa im dôvera a optimizmus? Začalo sa obdobie prípravy. Kedy odštartuje v čadčianskom klube a akým smerom sa bude uberať?

V akom štádiu je toľko otriasaná transformácia klubu pod ZZO Čadca?

Členovia klubu jednohlasne odsúhlasili ešte v decembri na Valnom zhromaždení prechod pod mestskú akciovú spoločnosť ZZO Čadca, ale kroky k transformácii sa zatiaľ dejú len veľmi pomaly. FK Čadca je v patovej situácii. Pre klub je v tejto chvíli najdôležitejšie jeho oddlženie a k záväzkom by sa mali „chlapsky" postaviť všetci, ktorí chceli mať z Čadce klub s desiatimi mládežníckymi družstvami, klub, ktorý bude v senioroch bojovať o špicu II. ligy a hráčsku a trénerskú kvalitu, ktorú závideli a rešpektovali všetci súperi. Po športovej stránke sme definované ciele naplnili, ale ako sa ukázalo, klub nemal také finančné zázemie.

Práve naopak. Zmluvné vzťahy s trénermi a činovníkmi sa uzavreli ku koncu roka. Muži a väčšina mládežníkov v podstate netrénuje. Čaká sa na rozpočtové garancie od Mesta Čadca, najväčšieho partnera a sponzora. Osobne ma drží pri klube snaha vyrovnať záväzky z minulého roka a konečne po dlhých rokoch nastaviť rozpočet, ktorý by bol reálne vykrytý. To, čo mi bolo vedením klubu dané ako pracovná úloha, bolo splnené! Čadca vynikajúco reprezentovala svoje mesto i Kysuce, mala skvelých hráčov a trénerov. Doplatila však na neschopnosť a nevôľu riešiť kritický stav, a najmú na to, že keď sme napríklad v lete upozorňovali na problémy, bolo povedané, že sa v jeseni vyriešia, nestalo sa! Kto sú kompetentní? Z môjho pohľadu všetci, ktorí sa zaviazali klubu pomáhať a byť zainteresovaní na jeho vedení. Pred tromi týždňami sme dali jasne najavo, čo sa v klube deje, aká je situácia. Prestalo sa trénovať. Nepohlo to takmer s nikým. Futbalu v Čadci dnes pomôže len jasne definovaný rozpočet, nie ako tomu bolo v minulosti. Čadca, po skúsenostiach z minulého roku, nemá na to, aby finančne konkurovala svojím najlepším súperom. V minulom týždni sa uskutočnili stretnutia s predstaviteľmi ZZO Čadca i mesta Čadca a po nich je zrejmé, že Čadca bude musieť zísť zo svojich cieľov a prioritou sa stane udržanie áčka v II. lige, možno stred tabuľky, a vytvorenie podmienok pre mládež a trénerov. Kto bude chcieť v Čadci hrať, ten bude, kto nepristane na nové podmienky, odíde inam. A najmä, tí, ktorí budú pri futbale pracovať, sa už nesmú nechať dotlačiť a nechať zavádzať cieľmi a nereálnymi predstavami o financovaní čadčianskeho futbalu.

Keď sa podarí vyrovnať staré záväzky. Bez toho sa jednoducho nezačne a doslova každým dňom bude klub strácať hráčov, kvalitu, meno...

V tomto období je pre mnohé kluby príležitosť pre posilnenie kádra. Pribudnú aj nejaké posily aj v FK?

Najväčšou „posilou" bude vyrovnanie dlhov a nič iné. Do lopty bez toho za Čadcu nik nekopne! Ak sa tak nestane, bude to hrubé zneváženie práce a podraz na všetkých tréneroch a hráčoch. Noví hráči? Tí jednoducho budú musieť do kádra prísť, ale pôjde skôr o doplnenie, aby sa mohlo do súťaže vôbec nastúpiť. Opakujem, čas hrá proti klubu a je päť minút po dvanástej. FK Čadca ide o holú existenciu. Napriek všetkému verím, a urobím preto všetko, že klub sa z tejto situácie dostane, poučí sa a bude sa pracovať s vykrytým a garantovaným rozpočtom. Tiež budem prosiť nové vedenie, zrejme zo ZZO Čadca, aby konečne vytvorilo aspoň minimálnu štruktúru pracovníkov a nenechali celú činnosť na jednom človeku, nech ním bude ktokoľvek.